Batman Universitesi Yasam Bilimleri Dergisi
www.yasambilimleridergisi.com
Cilt 6, Sayı 2/2 / Fen Bilimleri  Temmuz-Aralık 2016  (ISSN: 2147-4877, E-ISSN: 2459-0614)
Baran HEKİMOĞLU, Serdar EKİNCİ

NO Makale Adı
1466769019 Paralel Aktif Güç Filtresi Denetimi İçin Adaline YSA Tabanlı Farklı Referans Akım Çıkartım Yöntemlerinin Karşılaştırılması

ÖZET: Bu makalede 3-fazlı bir paralel aktif güç filtresinin (PAGF), Adaline yapay sinir ağlarına (YSA) dayalı üç farklı referans akım çıkartım yöntemiyle denetiminin karşılaştırılması sunulmaktadır. PAGF’nin amacı harmonikleri gidermek ve reaktif güç kompanzasyonu yapmaktır. PAGF, şebekeye doğrusal olmayan yük ile paralel bağlanan, bir akım kaynağı gibi davranmaktadır ve gerekli kompanzasyon akımlarının üretilmesi için denetlenmektedir. Denetim için kullanılan referans akım çıkartım yöntemleri sırasıyla 3-fazlı akım yöntemi, anlık güç yöntemi ve 2-fazlı (DQ) akım yöntemidir. Bu yöntemlerin tümünde Adaline YSA, uyarlamalı bir gürültü giderici gibi çalışarak PAGF’nin şebekeye enjekte edeceği akımın referans değerini, yük akımından elde etmek için kullanılmaktadır. Tüm referans akım çıkartım yöntemleriyle denetlenen 3-fazlı PAGF’nin farklı çalışma koşulları altında benzetim sonuçları verilerek çalışma performanslarının karşılaştırılması sunulmaktadır.
Anahtar Kelimeler: Paralel aktif güç filtresi, yapay sinir ağları, Adaline, referans akım çıkartımı, uyarlamalı gürültü giderici, harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu.